Middle East Explorer

Udforsk Israel og Palæstina i trygge rammer. På denne rejse blander vi politik og historie med intenst nærvær, nye venner og frugtbar dialog.

Er du også træt af altid at høre om konflikten mellem Israel og Palæstina? Vil du med ned og se det som medierne ikke ser? Og hvorfor det ser ud som det gør?
Så tag med på Middleeast Explorer 2010.

Om rejsen

Hvad er idéen bag denne tur? I bund og grund handler det om at sætte fokus på og skabe forståelse for forholdene i Israel og Palæstina.

Vi hører utrolig meget om Israel/Palæstina-konflikten, og det er svært at forstå, at de ikke bare kan finde en løsning. Men de kan de ikke. Forklaringerne er utallige; det er religionerne, der er grunden til konflikten, det er det faktum at man ikke forstår hinanden eller ikke vil forstå hinanden, der er kilden, den historiske baggrund, antisemitisme, arabisk terrorisme osv.

Og der er mange grunde til denne konflikt, og for at forstå den, er det vigtigt, at vi prøver at forstå både israelere og palæstinensere.

Helt konkret skal vi samarbejde med en gruppe unge palæstinensere, men også mødes med en gruppe unge israelere. Turen bærer præg af, at vi har udgangspunkt i Betlehem på ICB, og at vi derfra tager på ture til bl.a. Ramallah og Jerusalem, og at vi skal være kreative, diskutere politik og møde nye mennesker og steder – sammen med dem. Vi skal mødes med både israelske og palæstinensiske organisationer, og vi skal prøve at få så bred en indsigt i denne konflikt som muligt. Efter turen skal vi hjem og fortælle om, hvad vi har oplevet.
Højskole i Palæstina arrangeres i samarbejde mellem Løgumkloster Højskole (link) og The International Center of Bethlehem (link til www.annadwa.org)

Foredrag

Som del af rejsen håber vi, at alle deltagere vil tage ud og fortælle om hvad de har oplevet. Det er den måde vi kan være med til at gøre en positiv forskel og give de mennesker som ikke tager af sted mulighed for at få et glimt om på den anden side af muren.

Rejsebetingelser

Der er et loft på max. 16 deltagere og min. på 10 deltagere for turen. Vi vurderer, at det er forsvarligt at rejse til Palæstina under de nuværende forhold og holder hele tiden øje med situationen sammen med vores samarbejdspartner. Vi vil dog gøre opmærksom på, at du deltager på eget ansvar og også selv må tage stilling til situationen. Hvis vi af en eller anden grund må aflyse så tilbagebetales din betaling naturligvis.

Om Israel og Palæstina

Erfaring fra tidligere deltagere

Der er så mange farver. På markedet gule majs, krydderier, pink underkjoler, stof og slik i alle farver i basaren i Jerusalem. Frækt undertøj købes af næsten helt tildækkede kvinder. Hvide blonder og sort burka. Kontrasternes land, pigerne på Diskotek Cosmos i Betlehem er som taget ud af en MTV-musikvideo. De ortodokse jøders habitter og høje hatte i Jerusalem, nogle med bjørneskindshuer i 35 graders varme.

Man hænger ud med palæstinensere på ens egen alder. Man ryger den ene fortryllende vandpibe efter den anden, argile med æbletobak. Palæstinenserne fortæller om deres liv. Man lytter. Så joker de og man griner. Man ved man kommer til at savne dem. De kalder en for deres familie. Man diskuterer forskelle og ligheder. Man mærker at man er unge sammen. Griller på altanen med udsigt over en bosættelse der gør palæstinenserne tavse. Vil I ikke godt fortælle at jeg ikke er terrorist, spørger Eihab. Og bagefter synger de palæstinensiske nationalsange og svinger med deres koffia, partisanertørklædet i sort og hvidt. Israelske unge fortæller om deres angst for terrorangreb. Man forsøger at forstå. Man spørger. Man diskuterer. Man forstår langt mindre end da man tog af sted, men man er blevet klogere.

Ærefrygt overfor grædemuren. Ubehaget i maven når man kører gennem et tjekpoint og ser en ung israelsk pige, kun lige fyldt atten, med bister mine og et stort og alt for virkeligt gevær. Den anden mur, the antiterror securityfence eller the separation wall alt efter på hvilken side man spørger, er sindssygt høj. Den bugter sig som en slange gennem landskabet. Satiriske tegninger der går lige i hjertet præger den.

Hamas, Fatah, PLO, Netanyaho, Abbas. Religionen er historien og omvendt. Sandheden er væk. Forvirringen er total. Man bliver stille.

Kaotisk arabisk storby som Ramallah eller Jerusalem. Tel Avivs millionlignende glamourbygninger. Supersmarte israelske unge, der ikke sveder i den fugtige varme. Klippemoskeen er af guld. Man oplever den sitrende stemning i Hebron hvor jøder og palæstinensere bor side om side. Sælgerne i Betlehem råber på ens opmærksomhed, man kender nogle få arabiske ord, marhaba, hej, de er så venlige. Byder på sød, stærk kardemommekaffe eller myntete. Der er fantastisk billige falafler over det hele. Det mætter.

Louise Fische

Praktisk information

Dette indbefatter:

Flyrejse frem og tilbage
Lufthavnsskatter
Indkvartering
Morgen og aftensmad
Frokost (med undtagelse af 5 dg.)
Transport på rejsen
Guide
Entre i henhold til program
Introuge på Løgumkloster Højskole
Evalueringsweekend på Løgumkloster Højskole

Indkvartering på turen: Vi skal bo på The International Center of Bethlehem (ICB) hvor der vil være indkvartering på dobbeltværelser. Vi overnatter i Jerusalem på et hostel.

Pas: Danskere har visumfri indrejse til Israel og Palæstina, men vær opmærksom på at dit pas skal være gyldigt i mindst 6 mdr. fra indrejse dato.
Betalingsbetingelser: Ved tilmeldelse betales et depositum på kr. 2.000 kr. Restbeløbet betales senest 15. maj 2010.

Rejseforsikring kan bestilles via højskolen (Gouda med 10% rabat) ellers skal man selv stå for dette.

Afbestilling: Beløbet tilbagebetales ikke. Det anbefales at du selv betaler for en afbetalingsforsikring til 5 % af turens totale pris. Forsikringen dækker, hvis du – pga. akut sygdom eller lignende for dig selv eller din nærmeste familie – må afbestille rejsen.